Bizim Hikayemiz

 
IMG_4109_edited.jpg

Yeniden Kazanım

''Ben mi bu işe yaramaz gördükleri metallere şekil verdim

yoksa onlar mı bana?

Bu metallerle çıktığımız yolculuk bana; değerli, estetik, cinsiyetçi kalıpların dışında başka değerler olduğunu öğretti.

Sizce de kalıpların dışında bir hayat mümkün olabilir mi?''

Metal torna talaşını sürdürülebilir tasarım anlayışıyla ileri dönüşüm yöntemlerini kullanarak tasarım kaygısından geçirerek Yeniden Kazanım'ı Hedefledik.

Üretim & Tasarım
Süreci

''Tornacı, sıvamacı, motorcu, hurdacı gibi böylesine eril kabul edilen iş modellerinden metal torna talaşlarını toparlayarak işlemek ve sonucunda estetik, naif  bir sonuca ulaştırmak ve tüm bu sürecin içinde yer alamak benim için aktivist bir duruş.''

''Tasarım yaparken bir kavramdan gidersin… İhtiyacı belirlersin; işlevi, ergonomiyi düşünür bir eskiz oluşturursun ve başlarsın. Burada ise tam tersi ben metale bakıyorum sonra bundan ne olur diyorum   onun izin verdiği ölçüde her birinden eşi benzeri olmayan eserler ortaya çıkıyor.
- Herbir tasarım elle ve tek adet olarak tasarlanıyor. -

IMG_4062.jpg
Elif-Sözkesen_228_edited.jpg

Neden Metal Talaş

''Metal talaşları yakından incelelediğinizde, renkleri, dokusu, formu o kadar

büyüleyici ki içinde kayboluyorsun.
 

​İnsanların ''işe yaramaz'' olarak gördüğü parçalar, eşyalar, insanlar, kavramlar gerçekten de öyle mi?
 

Yoksa bize bu şekilde dayatıldığı için mi böyle kabul ettik?''

Demir, bakır, pirinç, alüminyum, çelik talaşlarının her bir türü farklı metaller olup kuvvet ve ısıya karşı tepkileri farklılık gösterir. Bu nedenle her bir talaş türü ve sonucunda istenilen tasarım için farklı teknikler uygulanmaktadır.